+90 530 964 25 41

mail@mailadresi.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 00:00

BLOG
Anasayfa Blog Demir Kapı Kiliti Nasıl Değiştirilir

Demir Kapı Kiliti Nasıl Değiştirilir

23 Kasım 2019

Demir Kapı Kiliti Nasıl Değiştirilir

Demir Kapı Kiliti Nasıl değiştirilir ?

Demir kapılar daha çok eski tip kapılarda iş hanlarında, depo olarak kullanılan kapılarda bulunmaktadır. Bu kiliti açmak aslında çok basit eğer tabi kaynak yapılmamışsa. Bu tarz kilitler silindirli tirajli kilitler olarak geçmektedir. İtonun yalenin kaleninde vardır bu kilitlerden. Burada en önemli konu Kapının kilidini değiştirirken üzerinde bulunan kilit hangi marka ise o tipte kilit almanız gerekmektedir. Örnek veriyorum İto Tirajli kilit olabilir, Kale Tirajli silindirli kilit olabilir. Çünkü birbirlerine uyum sağlamayabilirler. Bu kilitlerin en büyük sorunları kilitlenmemesi anahtarı kırılması zor kilitlenmesi sert dönmesi kilidin takılı kalması anahtar yarım dönüyor gibi sorunları olabiliyorlar. Öncelikle kapının arka kısmına geçerek kilidin olduğu tarafda tirajli kilitlerin 4 tane vidası bulunmaktadır onları sökerek işleme başlamalıyız. Tornavida yardımı ile vidaları söktükten sonra kilidi ön tarafa doğru sallayarak kilit yerinden çıkacaktır. Bazı Demir Kapılarda Çevirmeli sistemde bulunabilir. 
Yani Çevirmeli dış kapı kilidi veya çevirmeli tirajli kilitde denilebilir. Bu kilitler makara olarak çalışmaktadırlar aynı motorsikletlerdeki gaz halatına benzer bir sistemdir bu tür kapılarında açılma işlemi yapılmaktadır. Daha Sonra vidalarını söktüğümüz kilidi kapıdan ayırıyoruz. Bilmenizi isteriz ki Demir Kapı kilitlerinin ömrü 5 yıldır bu 5 yıllık ömürdede kilitlerin dış kapı kilidi olduğunu düşünürsek hemen hemen her yıl bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Şimdi yerinden söküp çıkarttığımız tirajli demir kapı kilidinin yerine yeni aldığımız demir gibi silindirli tiraj kilitimizi takıyoruz eski vidaları söktüğümüz yerlerine uygun gelecek şekilde yeni kiliti taktıktan sonra vidaları yeni kilitin yerlerinden sıkmaya başlıyoruz. Bu kilitin montajını yaparken kilitin dilinin kare şeklinde  sol tarafa dışa doğru bakması gerekmektedir. Yoksa yanlış montaj yapmış olursunuz kapının diğer karşılığındaki bulunan kilit dili yerine oturmaz ve kapınız sağlam ve sağlıklı şekilde açılıp kapanmayabilir. 
Birde dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli husus kiliti montaj yaparken kapı kilidinin karşlığı ile dilinin birbirine uyumlu olması lazım yani kilidin dili kapının karşılığındaki yuvaya girmesi önemlidir yoksa yine aynı şekilde sağlıklı açılıp kapanmayabilir. Evet işlem bu kadar basit ve kolay Sizde kendiniz Tirajli Demir Kapı kilidi nasıl değişir sorununu halledebilirsiniz.

Demir Kapı Kilidi Yedek Anahtarı Yapma

Hangi tip silindirli tirajli kilit modeli olursa olsun firmamızda kullandığımız anahtar kopyalama makinelerimiz ile sıfır olarak kullandığımız anahtarlarınızı 2 dakika gibi kısa bir sürede kopyalayıp istediğiniz adet kadar sizlere teslim ediyoruz.

Demir Kapı Anahtarımı Kaybettim Nasıl açabilirim

1. Kilitli Demir kapı kilidi nasıl açılır ?

Demir kapınız kilitliyse anahtarınızda kayıpsa bu kiliti açmanız biraz zor olabilir bunun için bir çilingir yardımı almanız gerekmektedir. Kilitli kapınızı Maymuncuk dediğimiz çilingir aparatı olan kilit kırma aparatı ile kilidinizi sıkıştırıp kıran aletle kırıp kapınızı açabilirsiniz.
Veya demir kapınızı kilitin olduğu kısımdan demir kesici bir aletle kesip açabilirsiniz.

2. Kilitli Demir kapım kapandı nasıl açabilirim ?

Demir kapınız kilitli değilse yani çekili olarak kapandıysa ve anahtarınızda kayıpsa bunun içinde sihirbaz dediğimiz anahtarcı aparatı olan kapı dilini kapıdan ayıran bir nevi anahtar işlemi gören bu alet yardımıyla açabilirsiniz. Bu saydığımız iki şık haricinde hiç bir şekilde bu tarz kapılarınızı açamazsınız.

 

Firmamızda İto Silindirli Tirajli Kilit bulunmaktadır bu Linkten Kontrol edebilirsiniz.Bu yazı 1642 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Şişli Ergenekon Çilingir

01 Aralık 2019

Nispetiye de Çilingir

01 Aralık 2019

Feriköy de Çilingir

30 Kasım 2019

Şişli Fulya Çilingir

30 Kasım 2019

Bizi Arayın +90 530 964 25 41

Bizi Arayın +90 530 964 25 41

Bozkurt, No:, Türkbeyi Sk. No:91, 34375 Şişli/İstanbul
+90 530 964 25 41
+905309642541
mail@mailadresi.com

E-KATALOG

Ürünlerimiz ve diğer bilgilendirmelerimiz için E-Kataloğu inceleyiniz

Şişlide ve Beşiktaşta Tüm Mahallelerinde 24 Saat boyunca Anahtarcı ve Çilingir hizmeti sağlamaktadır! Site Haritası ve URL Listesi Bağlantılarını buradan Kontrol edebilirsiniz!

E-BÜLTEN ABONELİĞİ